کتاب عالم‌آرای نادری نوشتهٔ محمدکاظم مروی است. این کتاب دربارهٔ زندگانی نادر شاه افشار و تاریخ ایران از اواخر دورهٔ صفوی تا مرگ نادر (۱۱۲۶ خورشیدی/۱۱۶۰ قمری) است.

عالم‌آرای نادری کتابی نسبتا مفصل و به زبان ساده و عامیانه است و اشتباههای لغوی و معنایی در آن به چشم می‌خورد چرا که مؤلف آن از سوادی در حد عادی برخوردار بوده است اما در عین حال به فرهنگ و دانش عشق می‌ورزیده است و نگارش این کتاب از سوی او مؤید همین نکنه است. در کتاب اشعاری از نویسنده وجود دارد که سطح پایین است.

این اثر تاریخ خشک و رسمی نیست؛ بلکه به خاطر درج اخبار دست اول از دورهٔ نادرشاه افشار و اطلاعاتی از اوضاع اجتماعی و اقتصادی و آداب و رسوم آن زمان، منبعی ارزشمند به شمار می‌آید.

از این کتاب تنها یک دورهٔ سه‌جلدی خطی در بخارا پیدا شد که بعداً به مسکو انتقال یافت. جلدهای دوم و سوم این کتاب را واسیلی بارتولد در سال ۱۲۹۴ و جلد یکم را میکلوخو ماکلای در سال ۱۳۱۸ شناسایی و معرفی کردند. چاپ عکسی عالم‌آرای نادری در سالهای ۱۳۴۱، ۱۳۴۴ و ۱۳۴۵ با مقدمه و فهرستها در شوروی انجام شد.

 

محمدامین ریاحی تصحیح این کتاب را در سال ۱۳۶۳ به پایان برد و در سال ۱۳۶۴ با حروفچینی در سه جلد همراه با مقدمه‌های روسی (با برگردان عنایت‌اللّه رضا) و فهرستهای اعلام انتشار یافت.

منبع: ویکی پدیا

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1391/03/2    | توسط: فرزانه خزائی    | طبقه بندی: معرفی کتاب،     | نظرات()