مجموعه دوم فهرست‌واره نسخ خطی ایران منتشر می‌شود
مصطفی درایتی از تدوین و انتشار مجموعه دوم فهرست‌واره نسخ خطی ایران با عنوان «ذخایر مکتوب ایران» در بهمن ماه سال جاری خبر داد.
حجت‌الاسلام مصطفی درایتی مولف فهرست‌واره دست‌نوشته‌های ایران (دنا) در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار مجموعه دوم فهرست‌واره نسخ خطی ایران با عنوان «ذخایر مکتوب ایران»، از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد و گفت: مجموعه دوم شامل 40 جلد است که هم‌اکنون 5 جلد آن را تألیف و برای انتشار به کتابخانه ملی ایران تحولی داده‌ام و بنا بر اعلامی که به من کرده‌اند در دهه فجر از آن رونمایی خواهد شد.

درایتی با بیان این مطلب که در تلاش هستیم تمام 40 جلد این مجموعه تا دو سال آینده تألیف و منتشر شود،  گفت: این اثر مجموعه کتابشناسی نسخه‌های خطی ایران است. در مجموعه نخست ما اطلاعات نسخه شناسی نسخه‌های خطی ایران را ذکر کردیم، ولی اطلاعات کتابشناسی وجود ندارد که در مجموعه دوم به این مهم پرداخته‌ایم.

وی ادامه داد: مجموعه دوم گزارش نسبتاً مختصر و مفیدی از محتوای نسخه‌های خطی موجود در ایران ذکر شده و اگر شرح یا حاشیه‌ای هم وجود داشته باشد، در کنار این اطلاعات به آنها اشاره خواهیم کرد.

درایتی تصریح کرد: به عبارت دیگر در مجموعه دوم گزارشی از چاپ‌های انجام شده از یک نسخه خطی در طول سالیان نیز ارائه شده است و در کنار آن نام کتاب و مولف نیز برای خوانش صحیح‌تر و استفاده در خارج از کشور به صورت آوانگاری لاتین ذکر شده است.

به گفته این پژوهشگر در مجموعه نخست، به جهت افزایش حجم کار این اطلاعات ذکر نشده است و در دو فاز برنامه‌ریزی اجرایی برای تولید این مجموعه، حدود 70 هزار رساله و کتاب خطی در دست معرفی قرار گرفته است و طی آن همه مخطوطات ایران معرفی و شرح داده خواهند شد.

رئیس موسسه پژوهشی الجواد (ع) افزود: در مجموعه دوم اطلاعات کامل‌تری از اثر به مخاطب ارائه می‌کنیم و محقق طبیعتا می‌تواند با اشراف کاملی نسبت به اثر تصمیم بگیرد. در حقیقت این مجموعه کامل‌ترین و استانداردترین پژوهشی است که در زمینه نسخ خطی صورت گرفته و زمینه‌ای را برای تحقیقات بیشتر فراهم می‌کند.

یادآور می‌شود، فهرست‌واره دستنوشته‌های ایران (دنا) برگزیده شانزدهمین جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران، اثر برگزیده حوزه فهرست‌نگاری در جشنواره علامه مرعشی است.

منبع:خبرگزاری مهر

نوشته شده در تاریخ شنبه 1391/02/9    | توسط: فرزانه خزائی    | طبقه بندی: اخبار،     | نظرات()