این اداره دربرگیرنده نسخه های  خطی،  قرآن های خطی، جزوه  های قرآنی، نسخه های چاپ سنگی، حلقه های میكروفیلم، سی دی و كتابهای عكسی، تابلو و آثار هنری است. قرآنهای این مجموعه از نمونه های ممتاز خوشنویسی، قرآن آرایی و تجلید محسوب می گردند. برخی از آنها مربوط به سده های اولیه اسلام و برخی دیگر به قلم استادان بزرگ خوشنویسی مانند عثمان بن حسین وراق غزنوی و دیگر سلاطین خط كتابت شده است.در این اداره تصاویری رنگی از قرآنهای خطی منسوب به امامان بزرگوار (ع) و  قرآن چاپ سنگی منحصر به فرد در معرض زیارت مشتاقان تاریخ كتابت و قرآن آرایی قرار دارد.اداره مخطوطات با دارا بودن منابع اطلاعاتی چون كتابها ومصاحف خطی ، چاپ سنگی، كتب عكسی، دستنویسها، میكروفیلم، CDواینترنت، خدمات خود را به فهرستنگاران كتابشناسان، استادان،دانش پ‍ژوهان و نویسندگان عرضه می نماید.اداره مخطوطات با دارا بودن مصاحف شریفه متعلق به قرنهای اولیه و منسوب به ائمه اطهار علیهم السلام و قرآنهای وقفی كشواد بن املاس در سال 327ق. وابوالقاسم علی بن سیمجور در سال 383 ق. و... از اهمیت وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه ای برخوردار است.

  بیش از هزار و پانصد نسخه كتاب خطی و چاپ سنگی مرتبط با تفاسیر شیعه در گنجینه مخطوطات كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

قدیمی ترین كتاب این مجموعه، تفسیر قوارع القرآن است كه در سال 429 هجری قمری كتابت شده است.

افزون بر كتاب های خطی و چاپ سنگی مرتبط با تفاسیر شیعه، منابع دیگری نیز در قالب لوح فشرده و نوارهای ویدئو و كاست و پایان نامه و رساله های دانشجویی از منابع دیگر تفاسیر شیعه كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی هستند.

منبع: سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1391/02/19    | توسط: فرزانه خزائی    | طبقه بندی: مراکز دارای نسخ خطی،     | نظرات()